статьи

Тривога, тривожність, стрес: проблема чи можливість?

“Присутність тривоги свідчить про життєздатність”

Мэй Ролло, 

американський психолог, один з провідних представників екзистенціального напрямку гуманістичної психології.

Тривога, тривожність, стрес: проблема чи можливість?

Самі слова тривога і стрес вже напружують. У них звучить сталь напруги нервових канатів і очікування гіршого обпалює крижаним холодком по спині. У фільмах жахів нам це подобається. Ми знаємо, що там все нереально. А зараз? Карантин і самоізоляція піднімають з глибин нашої психіки древній і липкий страх смерті, страх виживання. Але чи так все сумно? Давайте розбиратися.

Мій досвід роботи психологом і досвід моїх вчителів говорить про іншу, непримітну сторону тривожності, страху і стресу. Вона не дуже приємна і не схожа на тірамісу, але дуже корисна як вітаміни і може бути використана для розвитку і навіть духовного зростання. Йдеться від тих демонів, з якими нам рано чи пізно потрібно розібратися і яких ми намагаємося уникати, заганяючи в глибокі печери психіки. З досвіду скажу, що раніше набагато краще. Отже, пікові гострі стани дають нам доступ до них, щоб раз і назавжди з ними розібратися. Демона родом з минулого, іноді дуже давнього минулого. А натомість отримати бонус у вигляді ресурсу, джерела для зростання на новий рівень усвідомленості і кращої якості життя. Ми припиняємо витрачати енергію на минуле і спрямовуємо потенціал на сьогодення, щоб майбутнє сталося найкращим чином.

На терапії я іноді рухаюся крок за кроком у глибину несвідомого клієнта, іноді різко відрізаючи і розвіюючи ілюзію страху і тривоги. Все індивідуально, враховуючи реакцію тіла на практики і вправи. Використовую різні інструменти Радикального прощення, позитивної психотерапії і НЛП, медитації.

Вправи для самостійної роботи, щоб не тільки зняти тривожність, а й отримати ресурс натомість обов’язково включають дихання. До карантину я проводила звільняє дихання» Саторі ” – там потрібен контроль досвідченого наставника поруч. А в самоізоляції пропоную наступне вправи для нормалізації дихання і отримання максимуму з такого стану.

Отже, Вправа 1-практика дихання для розслаблення за допомогою дихання животом.

Для початку необхідна встати прямо, розправивши плечі, ноги разом. Вдих-видих-розслаблення. Далі покладіть одну долоню на живіт приблизно на 5 см нижче пупка, а іншою рукою накрийте першу. Відкрийте трохи рот і сконцентруйте свою увагу на диханні – це допомагає звільнитися від думок. Вдих-видих. Дихання рівне. Дихайте як завжди. І важливо-посміхайтеся. Посмішка повинна бути розслаблена під час всієї практики.

Етап 1: видихайте ротом на чотири рахунки, при цьому наживаючи живіт обома руками. Затримка дихання на 2 секунди.

Етап 2: плавно і безперервно рухаючи руками на чотири рахунки, послабте натиск ваших рук, вдихніть через ніс, дозвольте животу повернутися до вихідного положення. Знову затримка дихання на 2 секунди.

Етап 3: після 15-20 циклів, опустіть руки, закрийте очі і постійте так 3-5 хвилин. І-розслаблено посміхайтеся. Посміхайтеся собі всім своїм тілом.

Почати можна з декількох циклів і доведіть їх кількість до двадцяти. І посміхайтеся. Це дуже розслабляє.

Вправа 2. Практика “Золота рибка”. Приготуйте листок паперу і ручку.

Сядьте зручно, ноги і руки не перехрещуйте. Вдих-видих. Сфокусуйтеся на своєму диханні. Заплющити очі. Уявіть, що ви-прекрасна Золота рибка, з комфортом і задоволенням плаваюча в бірюзовому океані. Ви плаваєте в товщі прозорої води і насолоджуєтеся.

Плаваєте і раптом в голові у вас спливають:

     – тривога,

     – страх,

– і все те, що турбує на сьогодні вас – думайте про все, що є.

Подивіться і відчуйте, що відбувається з вашою рибкою. Відкрийте очі і запишіть на листок як виглядає рибка, що з нею відбувається. Ваші відчуття.

Потім знову закрийте очі. Вдих-видих. Ви-рибка і продовжуйте плисти. Раптом ви бачите на дні океану дві величезні поруч стоять скелі. А між скелями натягнута величезна золота мережа. Мережа непроста, а особлива – вона може очищати і забирати в себе всі тривоги, страхи і занепокоєння у всіх, хто через неї пропливе. І ось ви кинулися до мережі і пропливли через неї. Ви зупиняєтеся і обертаєтеся. Дивіться, щось залишилося в мережі. Що це? Відкрийте очі і запишіть: живе або неживе, субстанція, речовина, якого кольору, тверде – м’яке, що відчуваєте. Якщо одного разу недостатньо-пропливіть повторно навколо скелі і пропливіть знову через мережу.

А тепер придивіться, що всередині того, що залишилося в мережі. Це і є ваш ресурс. Опишіть його. Це може бути перлина в грязі, алмаз або щось ще. Розгляньте його уважно, а потім запитайте:

Що хорошого він хотів (а)?

Яка потреба у вас пригнічена?

Як отримати цей ресурс у реальному житті?

Що мені не вистачає, щоб функціонувати по-іншому?

Як я можу це отримати?

Відкриваємо очі і записуємо відповіді.

Вітаю – в тривозі і страху ви знайшли ресурс і можливості для свого розвитку і зростання. Напишіть в коментарях свої враження.

Отже, завдяки тривозі ви можете знайти свої нереалізовані потреби і зрозуміти які вам необхідні ресурси. Ресурси, щоб рости, бути щасливим і здоровим. Я впевнена, що це так і тому ділюся з вами такою можливістю.

© Ірина Маноха, Майстер-Тренер Радикального Прощення

Спробуйте інструменти Радикального прощення в безкоштовній програмі "прощення себе", щоб

прийняти свою
тіньову сторону
звільнитися від
почуття провини і сорому
усвідомити
самоцінність
підняти
самооцінку
знайти гармонію
в житті
Отримайте ваш подарунок в месенджері
або
    Натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних і погоджуєтеся з політикою конфіденційності
    ЗВ'ЯЗОК ЗІ МНОЮ
    ТелеграмВайберВатсап